Kotły olejowe Buderus – dlaczego warto wybrać?

Sezon grzewczy tuż za pasem. Już niedługo zimowe przymrozki zawitają w naszej okolice i będziemy zmuszeni poszukiwać skutecznych metod na zachowanie ciepłoty zacisza domowego. Czy zastanawialiście się w związku z tym, jakie rozwiązanie instalacji grzewczej możecie zastosować w waszym domu? Jeśli tak – ten artykuł jest stworzony dla was.

kotły olejowe buderus

Bardzo dobrym i rekomendowanym przez wielu specjalistów rozwiązaniem jest wykorzystanie tzw. kotłów olejowych, które są świetną alternatywą dla tych, wykorzystujących paliwa stałe. Czym się one charakteryzują? Ich zastosowanie jest proste – w przypadku modeli z zamkniętą komorą spalania, wykorzystują ciepło kondensacji tzn. wytwarzane przez gazy opałowe, odizolowane od pomieszczenia w trakcie spalania substancji oraz zawartość skroplonej pary wodnej. Energia odzyskiwana jest wówczas poprzez wymiennik ciepła. Jest to opcja bardzo ekonomiczna i energooszczędna, a więc przyjazna środowisku naturalnemu. Kotły olejowe cechują się odpowiednią konstrukcją np. dwuwarstwową powierzchnią grzewczą zbiornika zbudowanego ze stali lub tworzyw sztucznych, która utrzymuje temperaturę na pożądanym poziomie. Wewnątrz nich następuje rozpylenie lub odparowanie oleju, a następnie wymieszanie go z powietrzem i w konsekwencji spalenie powstałej mieszanki. Aby uzyskać właściwości optymalne do spalania, olejowi należy nadać właściwą lepkość kinematyczną, poprzez jego podgrzewanie.

Olej opałowy to w porównaniu z propanem czy butanem relatywnie niedrogi i łatwo dostępny surowiec, stąd nie powinno sprawić problemu jego regularne uzupełnianie. Wymaga jednak magazynowania w zbiorniku. Piece wykorzystujące takiego rodzaju paliwo opałowe są dalece tańsze w eksploatacji niż ich gazowe odpowiedniki z uwagi na mniejszą ilość energii potrzebną do wytworzenia tej samej ilości ciepła. Są one również samoobsługowe, zautomatyzowane i w większości bezawaryjne, ponieważ charakteryzują się sprawnością na poziomie osiągającym do 94 procent, co znacząco poprawia wygodę użytkowania, dając poczucie zaufania i bezpieczeństwa. W przypadku prawidłowej konfiguracji spalanie jest całkowite, a co za tym idzie, nie emituje żadnych, potencjalnie szkodliwych spalin.

Kotły olejowe dzielą się na:

  • jedno i dwufunkcyjne (pod kątem zastosowania),
  • stojące i wiszące (pod kątem konstrukcyjnym),
  • jedno i dwustopniowe (pod kątem typu regulacji palnika),
  • konwencjonalne i kondensacyjne (pod kątek zastosowanej technologii).

Ich dobór zależy od naszego zapotrzebowania na dostarczanie energii cieplnej, czyli priorytetu temperaturowego. Każdy z nich jest odpowiednio skorygowany pod kątem wykorzystywanej mocy. Najczęściej są to urządzenia wolnostojące, przeznaczone do instalacji w oddzielnym pomieszczeniu, odznaczające się dużymi gabarytami, dlatego wypada zagospodarować dla nich nieco dodatkowej przestrzeni w domu np. na strychu, w garażu lub piwnicy. Mniejsze modele, które nadają się do zastosowań mieszkaniowych, mogą mieć natomiast wbudowane dodatkowe podgrzewacze. Należy do nich dobrać odpowiednie palniki nadmuchowe, które zagwarantują trwałość i skuteczność urządzenia. Świetnie współpracują one z ogrzewaniem ściennym i podłogowym. W przypadku braku możliwości podłączenia do gazociągu okazują się rozwiązaniem bardzo komfortowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *