What is Bootstrap? – The History and the Hype

Zastosowanie pomp ciepła w ogrzewaniu
   01/11/2019 13:20:24

Pompy ciepła to maszyny działające na prostej zasadzie migracji ciepła z obszaru o temperaturze niższej do obszaru o temperaturze wyższej. Urządzenia te wymuszają nienaturalne zachowanie energii cieplnej dzięki ingerencji zewnętrznego napędu siłami mechanicznymi i cieplnymi w zależności od modelu np. sprężarkowego lub absorpcyjnego.

Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim energooszczędne, bo nie pozwala na wytracanie ciepła i utrzymuje je znacznie dłużej niż metody tradycyjne np. domowy kominek. W dłuższej perspektywie eksploatacji pozwala to znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu i zwrócić poniesione nakłady. W dobie dużej niestabilności cen energii i częstych wahań procentowych opodatkowania może się to okazać zbawienne dla rodzinnego budżetu, wymaga to jednak umiejętnego sterowania regulacją i opanowania optymalnych ustawień temperatury. Nie możemy również zapominać, że jej uruchomienie i napędzanie wymaga niemało energii elektrycznej, jednakże poziom poboru prędko się równoważy, a nawet rekompensuje z nawiązką. Niekiedy możemy liczyć na programy dopłat do ekologicznych inwestycji (np. z Funduszu Termomodernizacji i Remontów), dlatego tym bardziej wzrasta ich opłacalność.

W zależności od instalacji grzewczej budynku i jego otoczenia możemy wyróżnić wiele systemów pracy pomp i równie wiele kryteriów, na podstawie których dobierzemy system ich pracy. Na temperaturę mogą wywierać wpływ zupełnie niezależne od działania samej pompy czynniki takie, jak konstrukcja przegród budowlanych wraz z jakością ich wykonania oraz właściwy dobór powierzchni grzejników, a także sposoby użytkowania budynku, zużycie ciepłej wody itp. Nie może być ona przewymiarowana, ponieważ zwiększy to koszty inwestycyjne przez konieczność dogłębnej eksploatacji.

Możemy zdecydować się na wybór droższej pompy gruntowej, której montaż wymaga wykonania kosztownych odwiertów, lub zdecydowanie tańszej i prostszej w konstrukcji, a przez co bardziej popularnej pompy powietrznej, odznaczającej się jednak mniejszą efektywnością działania szczególnie w bardzo niskich temperaturach. Coż - jak to zwykle bywa coś za coś. Ta pierwsza, określana również mianem geotermalnej, pobiera energię znajdującą się w ziemi poprzez ogrzewanie cieczy krążącej w kolektorze gruntowym. Druga natomiast wykorzystuje energię z powietrza zasysanego przez wiatrak i ogrzewanego przez elektryczną grzałkę, generującą odczuwalne koszty użytkowe, które nasilają się szczególnie w momencie kulminacyjnym okresu grzewczego tj. w czasie zimowych przymrozków, kiedy jej skuteczność spada do minimum.

Udostępnij ten post :

Comments

Log in or register to post comments