Answers to your Questions about PrestaShop 1.6

   01/11/2019 13:20:24

Kotły gazowe okazują się kapitalnym rozwiązaniem do ogrzewania domu oraz wody użytkowej do kąpieli i czyszczenia różnych powierzchni. Nieprzypadkowo cieszą się niemałą popularnością, głównie z uwagi na wygodę i estetykę w zestawieniu z alternatywami ogrzewania węglem, drewnem itp. Ich wydajność, a co za tym idzie również koszty eksploatacji, w dużej mierze zależą od wykorzystywanej mocy, liczonej w kW. Jeśli przekracza ona nasze zapotrzebowanie, musimy się rzecz jasna liczyć z naliczeniem ponadprogramowych opłat.

Kotły możemy podzielić według zakresu funkcji na:

Dwufunkcyjne przepływowe - służą do ogrzewania wody w sposób przepływowy, nie posiadając zbiornika z ciepłą wodą. Najczęściej posiadają płytowy wymiennik ciepła, gdzie strumienie wody oddzielone są cienką blachą. Cechują się mniejszą pojemnością niż modele konkurencyjne, dzięki czemu mniej ciepła ucieka przez jego ścianki. Ilość dostępnej wody i wielkość strumienia jest uzależniona od mocy grzewczej palnika. Załączają się przy dużym ciśnieniu wody. Temperatura może mieć problemy ze stabilnością, szczególnie w większym metrażu. Gwarantują one wysoki komfort użytkowania, choć nie oferują możliwości cyrkulacji wody. Nie są kompatybilne z korektorami słonecznymi, ale ich cena zakupu jest stosunkowo niska.

Jednofunkcyjne - posiadają osobny zbiornik na wodę użytkową, umieszczony poniżej kotła. Na ich wydajność wpływa przede wszystkim pojemność zbiornika, do którego istnieje możliwość podłączenia cyrkulacji wody. Są zoptymalizowane do współpracy z kolektorami słonecznymi i oferują swobodę przyszłej rozbudowy instalacji. Ich cena jest jednak odpowiednio wyższa.

Kompaktowe - są wyposażone w zabudowany zbiornik gromadzący wodę użytkową: kompaktowy, wiszący (około 50 litrów) lub stojący (od 100 do 200 litrów), wymagający dodatkowych elementów, a mimo to nie powoduje problemów z zagospodarowaniem miejsca. Wydajność zależy w tym przypadku zarówno od pojemności zbiornika, jak i mocy grzewczej. Mimo wszystko przyszła rozbudowa tej instalacji może przysparzać problemów.

Montaż kotła należy poprzedzić zdjęciem dokładnych wymiarów pomieszczeń i oszacowaniem dokładnej mocy potrzebnej do ich ogrzania. Robienie tego na własną rękę mija się jednak z celem i najlepiej skonsultować się w tym celu z fachowcem, który zamiast powierzchni użytkowej zbada rodzaj wykorzystywanych materiałów i technologię budowy. Sezony grzewcze bywają nieprzewidywalne, dlatego okres zimowy może nas zaskoczyć zarówno stosunkowo wysokimi temperaturami, oscylującymi wokół zera, jak i falą mrozów sięgających nawet minus 20 stopni, dlatego ważnym jest, by nasz sprzęt sprawdzał się dobrze w każdych warunkach i dysponował szeroką możliwością modulacji. W większości przypadków nie wykorzystamy jednak więcej niż połowę rekomendowanej przez producenta mocy.

Rozsądną praktyką jest instalacja kotła kondensacyjnego, który jest kompatybilny z szeroką paletą rozwiązań grzewczych np. podłogowym lub ściennym (niskotemperaturowym). Kondensuje (a więc schładza) on spaliny do optymalnej temperatury, powodując skraplanie pary wodnej, dzięki czemu jest w stanie wykorzystać maksimum potencjału energii w nich zawartej. Osiągają wyższą sprawność od swoich konkurentów, przy czym dzięki wysokim procencie odzysku energii zużywają nawet do 30% mniej paliwa. Są tanie w eksploatacji, wysoce ekologiczne, cechują się wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz niskim hałasem podczas pracy.

Udostępnij ten post :

Comments

Log in or register to post comments